غروب افق کوروش

تعطیلی افق کوروش

شنیده‌ها حاکی است تعدادی از شعبات فروشگاه زنجیره‌ای افق کوروش در نقاط گوناگون شهر تهران تعطیل شده‌اند. پیش از این نیز ایلنا در بهمن ماه پارسال (۱۳۹۵) از تعدیل کارکنان این فروشگاه در شیراز خبر داده بود:

“تعدادی از کارگران فروشگاه افق کوروش در شیراز در ماههای گذشته تعدیل شده‌اند. در همین رابطه، این کارگران که تعداد آنها دست‌کم چهار نفر است در تماس‌های جداگانه به ایلنا، گفتند: تا پیش از تعدیل در سمت‌های مختلف همچون مسئول چیدمان وفروش فعالیت داشتیم اما در نیمه دوم سال جاری به تدریج  و به نوبت، شغل خود را از دست دادیم. برپایه این اطلاعات ظاهرا دلیل این تعدیل‌ها هنوز برای کارگران یاد شده که حداقل دارای یک سال سابقه کار بوده‌اند روشن نیست و در عین حال هنوز وضعیت پرداخت معوقات مزدی و نیز عودت اسناد تجاری که در بدو استخدام به عنوان ضمانت از آنها گرفته شده بود، نامشخص است و در نتیجه همین مسئله ضمانت‌نامه‌ها، باعث تردید آنها در مراجعه به ادارات کار شده است.”

با توجه به اینکه آینده‌نگری‌ها از پایان رونق مال‌ها (فروشگاه‌های بزرگ) در کلانشهرها می‌گویند این گمانه مطرح است که شاید شرکت گلرنگ صاحب برند کوروش تصمیم گرفته است از این بازار رو به افول کناره‌گیری کند. رشد بی‌مهار نسل جدید فروشگاه‌های زنجیره‌ای (جانبو و کوروش) در اوایل دهه نود خرده فروشی‌های بسیاری را با مشکل مواجه ساخت به گونه‌ای که می‌رفت تا شغل بقالی نیز به خاطره‌ها بپیوندد.

اخیرا وزارت صنعت معدن تجارت در پایان دولت یازدهم (دور اول حسن روحانی) طرحی را ارائه داده بود که بر اساس آن قیمت درج شده بر بسیاری از محصولات مورد مصرف روزمره مردم حذف شود. طرحی که مشخص نیست چگونه میخواست به صنعت خرده فروشی خاروبار یاری رساند. هرچند رکود سنگین شش ساله حاکم بر کشور مجال گردش سرمایه را به هیچ صنفی نداده است.

صنعت پخش دارو نیز با چنین مشکلی روبه‌روست. دیناروند رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت بارها خطر ورشکستگی صنعت داروسازی در ایران را هشدار داده بود. دلایلی که دیناروند ارائه می‌کند منطقی به نظر می‌رسد. وی در مصاحبه‌ای در پاییز پارسال (۱۳۹۵) به طور خلاصه تشریح کرده بود که چون بیمه‌ها پول داروخانه‌ها را پرداخت نکرده‌اند داروخانه‌ها نمی‌توانند پول شرکت‌های پخش دارو را پرداخت کنند. به دنبال این چرخه معیوب، شرکت‌های پخش دارو نیز پولی ندارند تا به کارخانه‌های داروسازی بپردازند و به این صورت کارخانه‌های داروسازی از چرخه تولید خارج خواهند شد.

نمونه بارز صحت این تئوری کارخانه داروسازی عبیدی است که سال‌ها به طور دوشیف روز و شب مشغول تولید دارو در کشور بود و تفاهم‌نامه‌های بسیاری با شرکت‌های داروسازی معتبر اروپایی به ویژه آلمانی و اروپایی منعقد کرده بود اما امروز به صورت یک شیف روزانه مشغول به تولید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *